CFO-rollen i förändring: Ökad regelbörda får fler CFO:er att vilja outsourca smart och behålla kontrollen
När nya lagkrav och rapporteringskrav tar allt större plats riskerar kärnverksamheten att hamna i skymundan. Samtidigt saknar många företag den specialistkompetens som krävs för att möta ökade krav. För framtidens CFO:er handlar det om att hitta rätt balans mellan intern kompetens och extern expertis och genom det frigöra resurser, öka kvaliteten och skapa bättre förutsättningar för långsiktig tillväxt.
Enligt Aspias rapport ”Så hanterar företagen nya lagkrav 2025” upplever tre av fyra svenska företag att rapporteringskraven har ökat de senaste åren – och nästan hälften av dessa menar att det i hög grad påverkar möjligheten att fokusera på kärnverksamheten. Samtidigt saknas intern kompetens för att möte nya lagkrav hos många av företagen.
Frigör kapacitet utan att tappa kontroll
För många företag i allmänhet och CFO:er i synnerhet är den verkliga utmaningen all tid och kraft som efterlevnad av regelverken tar, inte de juridiska kraven i sig. Att outsourca delar av verksamheten är ett effektivt sätt att frigöra tid och resurser, utan att tappa kontroll över kärnverksamheten. Jens Wikman, CFO på Aspia Group, lyfter i vår senaste trendrapport ”CFO-rollen i förändring” vilka delar av verksamheten som är lämpliga att outsourca.
– Fakturahantering, löpande bokföring, lönehantering och specialisttjänster som skatterådgivning är bra saker att outsourca. Det ger oftast högre och mer konsekvent kvalitet samtidigt som interna resurser frigörs för mer värdeskapande ändamål.
Behåll kompetensen där den gör störst skillnad
När det kommer till kärnverksamheten och de mer värdeskapande ändamålen är däremot outsourcing inte rätt väg att gå. Christina Öberg, professor i företagsekonomi på Linnéuniversitet, utvecklar:
– Det som är kopplat till värdeskapande och kärnaffären bör man aldrig lämna ifrån sig. Utvecklingen sker bara om kompetensen finns kvar internt.
Trendrapport: CFO-rollen i förändring
Ökad regelbörda och valet av outsourcing är en av trenderna för CFO:er som vi har identifierat i vår nya trendrapport ”CFO-rollen i förändring”. I rapporten, fylld med insikter från CFO:er, forskare och rådgivare, kan du läsa mer om hur du ska tänka kring outsourcing, men också om trender som bland annat digitalisering, hållbarhet och kommunikation.