Därför är interim mer än en tillfällig lösning
När en organisation växer eller förändras kan behovet av kompetens uppstå snabbt. Men rätt lösning behöver inte alltid vara en permanent rekrytering. För vår egen finansfunktion blev interim specialistkompetens ett sätt att snabbt möta en mer komplex verklighet, och samtidigt skapa strukturer och kunskap som stannar kvar långt efter uppdraget.
När tillväxt ställer krav på finansfunktionen
Med tillväxt kommer möjligheter, men också nya krav på organisationen. När vi 2024 förvärvade Accountors verksamhet växte koncernen och finansfunktionen fick en mer komplex verklighet att hantera. Med flera legala enheter i Norden och delar av norra Europa ökade behovet av en centraliserad styrning och en ökad kontroll över koncernens likviditet. För Jens Wikman, Group CFO på Aspia, var utmaningen tydlig.
– Vi hade en kompetent finansorganisation operativt, men koncernansvaret blev större och utan en konsoliderad cashpool blev det mer komplext att ha koll på alla enheters likviditet. Eftersom vi inte hade någon i teamet med stor erfarenhet av cash management och likviditetsplanering kände jag att det fanns behov av specialistkompetens.
Kombination av specialistkompetens, snabbhet och flexibilitet
Utöver specialistkompetens inom cash management behövdes någon med kort startsträcka, som varit i liknande miljöer och som förstod hur arbetet fungerar i praktiken. Dessutom krävdes flexibilitet, då behovet inte motsvarade en heltidstjänst. Lösningen blev att ta in en interimskonsult via vårt eget konsultnätverk.
– Vi kunde få in ganska senior expertis med mycket erfarenhet och samtidigt anpassa omfattningen efter vårt faktiska behov. Kombinationen av specialistkompetens, snabbhet och flexibilitet var viktig.
När specialistkompetens ger effekt på lång sikt
Interimskonsultens uppdrag blev att hantera koncernens likviditet, genom att identifiera förbättringsmöjligheter inom cashpool-strukturen och utveckla processer för likviditetshantering och prognostisering, samt ta itu med två konkreta projekt:
– Det första handlade om att konsolidera in bolagen i vår banks cashpool och det andra om att ta fram specifikt utbildningsmaterial som vi kan använda till resten av verksamheten.
Och när det kommer till resultat har interimsuppdraget visat sig framgångsrikt.
– Vi har nu en mer sammanhållen bild av koncernens likviditet, tydligare processer för prognostisering och en strukturerad uppföljning av prognosernas träffsäkerhet. Det ger oss bättre underlag för att planera finansiering, prioritera likviditet och använda koncernens samlade kapital mer effektivt.
För Jens och resten av finansfunktionen stannar inte värdet heller vid nya och förbättrade processer. När specialistkompetens kommer in i organisationen och kunskapen förs vidare stärks också det interna teamet. Fler förstår arbetssätten, kompetensen breddas och personberoendet minskar.
– Vi har fått bättre förutsättningar att använda koncernens likviditet effektivt och sammanhållet, samtidigt som vi har byggt kompetens för framtiden.
Rätt expertis nära till hands
Utöver att visa hur en interimskonsult kan lösa ett aktuellt behov, illustrerar Jens erfarenhet ett större värde. När en organisation växer, förvärvar bolag eller genomgår en transformation kan behovet av ny kompetens uppstå betydligt snabbare än vad organisationen hinner förändras. Lösningen behöver då inte stå mellan att rekrytera permanent eller flytta omkring resurser.
En interimskonsult kan ge tillgång till senior specialistkompetens när den behövs, i den omfattning den behövs. För oss blev det egna behovet också ett konkret exempel på värdet av den interimsverksamhet vi själva erbjuder.
– Det blev också ett fint exempel på att vi på Aspia lever som vi lär. När det egna behovet uppstod kunde vi vända oss till vår egen interimsverksamhet och snabbt få in senior specialistkompetens. I det läget blev det tydligt vilken styrka det är att ha den typen av verksamhet nära till hands – både för våra kunder och för oss själva.
Tillfällig interimslösning som ger långsiktig effekt
Värdet av en interimslösning stannar inte vid att lösa ett behov här och nu. Genom att ta in specialistkompetens kan organisationen bygga kunskap och strukturer som skapar värde på längre sikt. Som Jens uttrycker det:
– När vi tar in expertis som sätter processer bygger vi kompetens inom organisationen, vilket stärker strukturen långsiktigt.
Och där är nyckeln. Interim handlar inte om att snabbt fylla en tom stol, det handlar om att skapa förutsättningar för organisationen att fortsätta utvecklas i tider av förändring.
Har du behov av en interimskonsult?
Tveka inte att lämna dina kontaktuppgifter – vi hör av oss till dig så snart vi kan.